החיבור לגז הטבעי מתעכב – ומפעלי 
התעשייה לא יכולים להמשיך לחכות

כמעט בכל המקרים שבהם מפעלים מקומיים נקלעו לקשיים כלכליים, הם ציינו כי החיבור למערכת ההובלה יכול לפתור את המצוקה
מאת: הילית בן צבי קורן  כתבה שפורסמה בדה-מרקר

החיבור לגז הטבעי מתעכב – ומפעלי 
התעשייה לא יכולים להמשיך לחכות

הדיונים בתקשורת בחודשים האחרונים עסקו בבעיית הגז הטבעי ובהשלכות של מונופול הגז על המחיר שמשלמים הצרכנים. אין ספק שמחיר הגז הוא סוגיה משמעותית, והתחרות בענף תורמת רבות למשק הישראלי. אולם מה יועילו מחיר נמוך ותחרות אם מפעלי התעשייה בישראל, שהם הלקוחות המרכזיים של מערכת הגז, לא זכו להתחבר אליו עד היום, ונראה כי עד שיתחברו אליו – חלקם ייקלעו למשבר ויכריזו על פיטורים או סגירה?

נתונים רשמיים שהתפרסמו באחרונה מלמדים כי מתוך 2,000 מפעלים בישראל, שמונה בלבד חוברו עד היום למערכת הובלת הגז הטבעי. התעשיינים טוענים כי הבעיה אינה נובעת מחוסר שיתוף פעולה של ספקיות הגז הטבעי, אלא מביורוקרטיה ומתקני בטיחות ממשלתיים הקשורים במערכת הובלת הגז. בנוסף, רשויות מקומיות מערימות קשיים ולא מעוניינות שהצנרת תעבור בשטחן, בין היתר משיקולי בטיחות.

אחת הבעיות המשמעותיות שמונעות מהגז הטבעי להגיע אל המפעלים בישראל היא המחסור בלקוחות. מי שנושאות בעלויות חיבור המפעלים לגז הן חברות החלוקה ולא חברות הגז הטבעי. עד כה החברות השקיעו כספים בחיבור חלק מהמפעלים, אך אישורי בטיחות מנעו את הזרמת הגז בפועל — והן נמנעות מחיבור מפעלים נוספים. כך נוצר מצב שבו התעשייה הישראלית מנותקת מחיבור לגז טבעי זמן רב לאחר שהחל לזרום לישראל. מאז ועד שהחלו להיבנות התשתיות למערכת הולכת הגז עברו כבר חמש שנים, ועדיין הצרכנים המרכזיים, אחרי חברת החשמל, לא זוכים לגז טבעי.


חיבור למערכת הובלת הגז הטבעי יכול להפחית באופן דרמטי עלויות של מפעלים רבים בישראל, ואף למנוע את הצורך של הממשלה לסייע להם בעתיד. מדובר בהסרת חסמים שתפחית עלויות ותחסוך בכספי משלמי המסים. מעבר לכך, מפעל שמפחית עלויות מצליח לפתוח קווי ייצור חדשים ולהעסיק עובדים חדשים. העובדים שמועסקים חוסכים לממשלה את הצורך בטיפול במובטלים וגם את ההוצאות שבתשלום דמי אבטלה.

כמעט בכל המקרים שבהם מפעלים מקומיים נקלעו לקשיים כלכליים, הם ציינו כי החיבור למערכת ההובלה יכול לפתור את המצוקה ולהחזיר אותם בחזרה לרווחיות. הגז הטבעי הוא גורם משמעותי בעלויות הייצור בתעשייה, ולכן הוא מכריע בהפחתת העלויות של היצרנים.

אם ממשלת ישראל לא תתערב ותסיר את החסמים, היא עלולה למצוא את עצמה מוציאה לשווא עוד ועוד כספים לתמיכה במפעלים.

הכותבת היא מנכ”לית משותפת 
ב–BCMS ישראל, העוסקת במכירת חברות פרטיות