מי מקבל את ההחלטות החשובות בחברה שלך?

מי מקבל את ההחלטות החשובות בחברה שלך?

כמה בעלי מניות יש בחברה שלך? האם תמיד יש ביניכם הסכמה לגבי כיווני ההתפתחות של החברה?

רוב הלקוחות שלנו הם עסקים קטנים ובינוניים המנוהלים על ידי בעליהם. בדרך כלל מדובר באדם אחד בעל מניות השליטה, שהוא גם מקבל ההחלטות העיקרי בחברה, אבל לא תמיד זה המקרה.

בעסקים משפחתיים יתכן שיש בעלי מניות נוספים (בני זוג, אחים, בנים ו/או קרובי משפחה אחרים). בעסקים רבים יש 2-3 בעלי מניות שאינם קרובי משפחה ובחברות סטארט-אפ מאד נפוץ מבנה בעלות הכולל 2-3-4 מייסדים המחזיקים במניות.

ככל שיש יותר בעלי מניות המקבלים החלטות בחברה, כך יש צורך לקבל יותר החלטות ונדרש זמן רב יותר על מנת לעשות זאת. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר במכירה של החברה או בצירוף שותף אסטרטגי.

כאשר מדובר ב”כסף גדול”, כאשר חששות לגבי העתיד מעיבות על החלטות רציונליות, כאשר יש הרבה על כף המאזניים מבחינת כל אחד מבעלי המניות, אז נמדדת יכולת בעלי המניות להגיע להסכמות…

הפתרון הוא כלל בסיסי לגבי ניהול כל עסק – תקשורת פתוחה בין כל בעלי המניות. אנו בבי.סי.אם.אס מתמקדים מאד בתפיסה זו, מעודדים גישה של שיתוף פעולה ומנסים להבין את האינטרסים, המטרות והתוצאות של כל עסקה עבור כל אחד מבעלי המניות, כבר בשלבים הראשוניים.

לא מדובר רק לגבי הסכום שבו תתבצע העסקה, ישנם נושאים נוספים בעלי חשיבות עבור בעלי המניות כמו ההשפעה על העובדים, על בעלי המניות הנשארים (במידה ויש כאלה), על שינוי שם החברה, על שינוי מיקום הפעילות ועל גורמים נוספים.

המשימה העיקרית שלנו היא לקבוע איזה אלמנטים הם קריטיים ואיזה ניתנים למשא ומתן, וכל זאת תוך יצירת הסכמה רחבה ככל שניתן בין בעלי המניות.

כל חברה שונה מחברות אחרות, כל בעל מניות שונה מבעלי המניות האחרים. ב- 74 עסקאות שנחתמו בעולם ב- 2014 וב- 70 עסקאות שנחתמו מתחילת השנה ועד ספטמבר 2015 בי.סי.אם.אס ייצגה בעלי מניות יחידים, עסקים בבעלות זוגות נשואים, עסקים משפחתיים ושותפויות של מספר בעלי מניות. הרוכשים של עסקים אלה מייצגים מגוון רחב של חברות גדולות ובינוניות, משקיעים פרטיים, קרנות פריווט אקוויטי וגם צוותי ניהול.

בכל המקרים, הדגש העיקרי מתמקד בשלושה נושאים עיקריים: מציאת הרוכש המתאים ביותר עבור החברות שאנו מייצגים, השגת שווי מקסימלי עבור לקוחותינו והובלה של תהליך בניית הסכמות בין בעלי המניות לגבי העסקה המתרקמת.                     

 

דורון אפרתי, מנכ”ל

Israel BCMS